Latvijas Avīze / 2010-09-08 / Māja. Vide

Lai apkure būtu ekonomiska

Autors: Jānis Kairis


Šī raksta izlasīšana aizņems: 5 minūtes un 12 sekundes

Cieņā malka un cietais kurināmais.

Cieņā malka un cietais kurināmais

Aptaujājot krāsniņu tirgotājus, pircēju šābrīža vēlmes ir skaidras – apkurei jābūt pēc iespējas ekonomiskākai. Tas nozīmē, ka mazāk tiek ņemts vērā izskats un dizains, vairāk – apkures ierīces cena un kurināmā patēriņš. Tiek meklētas arī universālas krāsnis ar iespēju izmantot dažādus kurināmā veidus, lai nevajadzētu būt atkarīgiem tikai no vienas izejvielas un tās cenas.

Dabasgāze joprojām tiek uzskatīta par izdevīgāko apkures veidu, tomēr pieaugošā tendence sliecas par labu cietā kurināmā un tam atbilstošas krāsns izvēlei. Galvenokārt jau tāpēc, ka malka, briketes, kūdra, šķelda u. c. materiāli ir vietējās, atjaunojamās izejvielas, kuru trūkums vismaz tuvākajā laikā nav paredzams. Līdz ar to apkures izmaksas šķiet stabilāk prognozējamas, bez redzamas tendences krasi pieaugt. Iespējams, ar laiku atjaunojamo resursu izmantošana apkurē, līdzīgi kā vairākās Eiropas valstīs, finansiāli atbalstīs arī valsts.

Katrai lietai sava vieta

Cietā kurināmā krāsniņas pēc uzbūves un lietošanas veida var nosacīti iedalīt četrās grupās:

1. Kamīni un kamīna tipa kurtuves. Šā apkures veida priekšrocības ir patīkamās emocijas, ko rada iespēja lūkoties uguns liesmās. Arī iebūve ir samērā vienkārša un nav izdevumu apkures sistēmas ierīkošanai (radiatori, caurules, sūkņi utt.). Pircēji vairāk iecienījuši no čuguna lietus kamīnus, tomēr savi plusi ir arī tērauda korpusiem – cenas ziņā tie ir nedaudz izdevīgāki un nav tik kaprīzi lietošanā. Bojātu tērauda korpusu iespējams arī salabot, turpretī saplaisājis čuguna lējums lielākoties nav vairs glābjams. Tā kā kamīni vienlaikus ir arī interjera priekšmeti, to cenu galvenokārt nosaka dizains un apdarei izmantotie materiāli. Vairākus tūkstošus vērtajiem ražojumiem pircējus šodien atrast grūti, taču arī ļoti vienkāršs tērauda kamīns ar stikla durtiņām izmaksās ap 200 latiem.

Trūkums ir kamīnu zemais lietderības koeficients (ap 20%), jo lielākais siltuma daudzums izkūp skurstenī, iespēja apsildīt tikai vienu telpu un samērā īss kurināmā degšanas laiks. Moderno kamīnu ražotāji gan spējuši pagarināt degšanas laiku līdz astoņām stundām, lietderības koeficentu palielinot līdz 70% un vairāk, turklāt siltumu pa gaisa vadiem var aizvadīt uz blakus telpu un vienlaikus uzsildīt arī ūdeni. Tomēr kā pamatapkure kamīns tiek izmantots samērā reti, jo lietotāju pieredze rāda, ka siltumu tas dod tikai tik ilgi, kamēr kuras ar liesmu.

2. Metāla plītis ir alternatīva tradicionālajām mūrētajām virtuves plītīm un paredzētas vienas telpas apsildei, taču tām ir arī papildu funkcija – iespēja gatavot ēdienu uz uguns. Tas ir gan ekonomiski, gan ekskluzīvi, jo ļauj izmantot citādas gatavošanas metodes un baudīt mūsdienu virtuvei neraksturīgas garšas.

Lietderības koeficients plītij ir nedaudz augstāks kā vienkāršam kamīnam. Kurināmā degšanas laiks – samērā īss, toties plītis ātri uzkarst un piesilda telpu. Vienkāršas plītis ar nelielu jaudu (6 KW) var iegādāties, jau sākot no 150 latiem. Plītis lielākoties nav ļoti kaprīzas attiecībā uz kurināmā materiāla izvēli – parasti tā ir malka vai dažādu veidu briketes. Šāds apkures veids nav piemērots pamatapkurei, taču lieliski noderēs vasarnīcās, saimniecības telpās vai kā papildu krāsniņa mājās.

3. Gaisa apsildes krāsniņu vai katlu lietojums atkarīgs no to ražošanā izmantotajiem materiāliem un jaudas. To darbības princips ir vienkāršs – caur krāsniņu cirkulējošais gaiss tiek sakarsēts, izmantojot iespējami lielu sildvirsmu. Jo tā lielāka, jo augstāks lietderības koeficents – ātrāk sakarst gaiss telpā un ir mazāks kurināmā patēriņš. Ņemot vērā darbības principu, šāda tipa krāsniņas ieteicams novietot pēc iespējas telpas vidū, lai uz visām pusēm tiktu sasildīts līdzvērtīgs gaisa daudzums. Ražotāji nemitīgi atrod interesantus risinājumus, kas piesaista pircējus un padara kurināmo ierīču lietošanu komfortablāku. Piemēram, Krievijas kompānija "Termofor" papildinājusi savu gaisa apsildes katlu ar nelielas jaudas elektriskās apsildes iespēju. Tas ļauj telpā saglabāt siltumu arī saimnieku prombūtnes laikā. Krāsniņu cenas atkarīgas no to jaudas un ražotāja – piemēram, nelielu, bet efektīvu apkures ierīci 100 kubikmetru telpas apsildei var iegādāties jau par 140 latiem. Vispiemērotākais šāds apkures veids būs vasarnīcām, noliktavām, ražošanas telpām, arī siltumnīcām un kūtīm.

4. Dzīvojamās mājas apkurei piemērotākie ir ilgstošas degšanas apkures katli, kas darbina apkures sistēmu visā mājā. Salīdzinājumā ar iepriekš aprakstītajām apkures ierīcēm to lielākā priekšrocība ir iespēja sasildīt māju, kurinot tikai vienu krāsni. Arī šķidrums apkures sistēmā atdziest lēnāk, ilgāk uzturot telpā siltumu. Lielākais mīnuss ir samērā lielās izmaksas (katls vidējai privātmājai maksā ap 700 latiem, plus vēl darbs un materiāli apkures sistēmas ierīkošanai). Lai gan kurināmais šāda tipa katlos tiek sadedzināts samērā efektīvi un lēni, tomēr jārēķinās, ka vidēji ziemas laikā 4 – 5 reizes diennaktī malka vai briketes būs jāpiemet.

Efektīvi ir īpašas konstrukcijas malkas katli ar gāzes ģeneratoriem, kas siltumu nodrošina 8 stundas bez papildu kurināmā. Tam gan nepieciešama ideāli izžāvēta malka, bet tās sagāde Latvijā ir samērā liela problēma. Tāpēc populārāki atkal kļūst katli, kas pacieš dažādus kurināmos, un tirgotāji steidz to izmantot.

Interesants jaunums varētu būt apkures katls "Liepsnele" – tā ražotāji sola līdz 32 stundām garu degšanas laiku, augstu lietderības koeficentu un liela izmēra kurtuvi, kurā var kraut gan malku, gan skaidu un kūdras briketes, granulas, šķeldu, koksnes atlikumus u. c.

Konsultēja Oskars Osadčijs, SIA "Stafor Eko", un Jurijs Dobrijans, SIA "Certus"

***

UZZIŅA

- Viens jaudas kilovats spēj piesildīt aptuveni 30 m3 telpu. Atbilstoši telpas platībai un augstumam var aprēķināt, cik jaudīga apsildes ierīce jāpērk un atbilstoši – cik daudz kurināmā tā patērēs. Ieteicams izvēlēties apkures ierīci ar nedaudz lielākai telpai paredzētu jaudu, lai sistēma nebūtu jādarbina ar pilnu jaudu.

- Lai apkure būtu efektīvāka, jāparūpējas par piemērotu ventilāciju un gaisa mitrumu telpās. Piemēram, kamīns var arī nefunkcionēt labi, ja tam pietiekamā daudzumā nepieplūst svaigs gaiss. Toties pārāk liels mitrums telpās var ievērojami palielināt apkures izdevumus.Jebkuras informācijas pārpublicēšana bez rakstiskas saskaņošanas aizliegta. © A/s "Lauku Avīze"