Latvijas Avīze / 2008-08-18 / Kultūrzīmes

Mūžs grāmatzīmēs


Šī raksta izlasīšana aizņems: 3 minūtes un 32 sekundes
Jūrmalā Vaivaros šovasar durvis vērusi jauna izstāžu zāle "Mākslinieks – māksliniekam".

Lietojama māksla

Notikums pats par sevi nekas sevišķs: viena izstāžu zāle Jūrmalā vairāk. Un tikai? Ne gluži. Tomēr tas bija īpašs notikums mākslas pasaulē. Kāpēc? Zāles izveidotāja Inta Liniņa-Ozoliņa galeriju veltīja savam dzīvesbiedram, māksliniekam Imantam Ozoliņam kā dāvanu dzimšanas dienā. Imants dzimis 1930. gada 3. jūlijā, un viņa vārda diena arī jūlija sākumā.

Vai daudz mākslinieku saņēmuši šādu dāvanu? Laikam ne. Kas tad ir Imants Ozoliņš?

Pirmkārt, grafiķis ar vairāk nekā piecdesmit gadu darba stāžu šajā nozarē. Grafiķis, kuram talants dabas dots, grafiķis ar lielu, ļoti lielu atbildības izjūtu pret savu darbu. Grafiķis, kurš katru detaļu izstrādā līdz iespējamai pilnībai. Grafiķis, kurš darba gados radījis vairāk nekā 2500 ekslibrus (grāmatzīmes), īstus minimākslas darbus ar katram apdāvinātajam atbilstošiem zīmējumiem. Lai gan Imants Ozoliņš kopš 1962. gada ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs, nezināmu iemeslu dēļ viņa vārds un darbu uzskaitījums nav iekļauts Mākslas un arhitektūras enciklopēdijā.

Šogad aprit arī mākslinieka 50 darba gadi. Loģiski, ka jau vairākus gadu desmitus Imanta Ozoliņa darinātās grāmatzīmes ir Latvijas grafiskās mākslas pasaules neatņemama sastāvdaļa. Mākslinieka darbības sākumā viņš tām nemaz nebija pievērsies, darbības lauks ilgus gadus bija lietišķā grafika. I. Ozoliņa lietišķās grafikas darbus ikdienā padomju laikā esam skatījuši simtiem reižu, nezinot to autoru. Tās ir dažādu dzērienu etiķetes "Senču alus", "Rīgas alus", "Jāņogu vīns", "Balzams rūgtais", "Punšs", "Cidonija". Šo mazo grafikas darbu saraksts ir iespaidīgs. Mākslinieks pirmās etiķetes uzzīmēja 1957. gadā, bet nu šajā jomā nedaudz pieklusis, dodot vietu jaunajiem.

Imants zīmējis arī dažādu bloknotu vākus, aplokšņu komplektus, daudz citu darbu, arī pastmarku "ANO-50".

Izteiksmīgi un lakoniski

1962. gadā Imants Ozoliņš uzzīmēja pirmo ekslibri. Mākslinieks iecerējis izdot šo grāmatzīmju kopojumu grāmatā "Cilvēki – Latvijas bagātība", kurā būtu parādītas Latvijā pazīstamu kultūras darbinieku, mākslinieku un zinātnes darbinieku, kā arī Latvijas prezidentu, Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru un represijās cietušajiem veltītās grāmatzīmes. Ik gadu vairākas reizes Imants rīko nelielas personālizstādes, atskaitoties cienītājiem par paveikto. Tāpat I. Ozoliņš piedalās dažādās latviešu mākslinieku izstādēs.

Viņa darbīgums un enerģija ir neizsmeļami: liekas, viņš dara visu, lai mazās grafikas formas neizzustu. Jebkurš I. Ozoliņa darbs izceļas ar izteiksmību, lakonismu, zināmu atturību, melnbalto laukumu pārliecinošiem izsvērumiem, kā arī nevainojamiem uzrakstiem.

Būs pareizi sacīts, ka mākslinieks Ozoliņš sevi atdevis grāmatzīmju mākslai. Tā ir viņa dzīve. Gribētos redzēt viņu vēl ilgi, ilgi darbojamies šajā lauciņā un īstenojam iecerētās idejas. Kādreiz teica: "Katrs kultūras darbinieks vēlas, lai Pēteris Upītis veidotu viņam grāmatzīmi." Nu pēc titulētā P. Upīša aiziešanas mūžībā šo godpilno vietu pelnīti ieņem I. Ozoliņš.

Ilustrators

Ārpus ekslibriem un lietišķās grafikas I. Ozoliņš darbojies arī kā grāmatu ilustrators. Piemēram, pagājušogad viņš radīja māksliniecisko ietērpu Andra Kolberga grāmatai "Lasāmgrāmata par Rīgu, tās priekšpilsētām un kūrortpilsētu Jūrmalu". Sadarbība ar Andri Kolbergu turpinās: šoreiz ne pie kārtējā ceļveža, bet detektīvsižeta darba "Sarkanais automobilis melnā naktī". Rakstnieks Andris Kolbergs literāro ievērību ieguva tieši ar šāda rakstura romāniem, un ilustrācijām jāatbilst saturam.

Imants Ozoliņš turpina strādāt. Pa viņa darbnīcas logiem redzama jūra – mūžam mainīga un nemierīga. Tieši tāds ir arī pats mākslinieks – idejām bagāts un darbīgs.

Jebkuras informācijas pārpublicēšana bez rakstiskas saskaņošanas aizliegta. © A/s "Lauku Avīze"